Valdovui Aleksandrui Jogailaičiui dedikuotas paauksuotas medalis

Valdovui Aleksandrui Jogailaičiui dedikuotas paauksuotas medalis

Šis atminimo medalis yra dedikuotas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui bei Lenkijos karaliui Aleksandrui (1461 m. rugpjūčio 5 d. Krokuvoje – 1506 m. rugpjūčio 19 d. arba 20 d. Vilniuje).

2021 metais buvo minimos jo gimimo 560-osios bei 515-osios mirties metinės.

Aleksandras oficialiai Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu karūnuotas 1492 m. liepos 26 d., o Lenkijos karaliaus sostą gavo 1501 m. sutikęs su Lenkijos didikų iškelta sąlyga, jog prijungs prie Lenkijos Lietuvos didžiąją kunigaikštystę (tą numatęs Melniko aktas galiausiai nebuvo patvirtintas). 

Valdyti Aleksandrui teko itin sudėtingu laikotarpiu. Jo daliai teko keli karai su Maskvos didžiąja kunigaikštyste bei konfliktai su Maskvą palaikiusiu Krymo chanatu. Įvairių nuolaidų reikalavo ir savo galią nuolat stiprino tiek Lietuvos, tiek ir Lenkijos bajorai.

Kartu tai būta valdovo, kurio dėka sutvarkyta valstybės kanceliarija ir valdovo raštinė, įvesta valstybės iždo apskaita, Vilniuje pradėjo reguliariai veikti monetų kalykla, atsirado samdoma kariuomenė bei pirmąsyk įvesta kariuomenės vyriausiojo vado - etmono pareigybė. Aleksandro iniciatyva buvo pradėta statyti Vilniaus gynybinė siena, plėtotas šalies pilių tinklas. 

Nuolat gyvendamas Vilniuje, Aleksandras mokėjo lietuvių kalbą ir dėl to kartais yra vadinamas paskutiniuoju LDK valdovu mokėjusiu lietuviškai. Jis rūpinosi lietuvių kalbos vartojimu šalies katalikų bažnyčiose, be to, karaliaus patarėjų bei dvaro dėka šalyje ėmė plisti humanizmo, renesanso idėjos.

Aleksandras, siekdamas sutvirtinti taiką su Maskva, 1495 m. vedė Maskvos didžiojo kunigaikščio Ivano III dukterį Eleną (1476-1513), tačiau pora vaikų nesusilaukė.

Medalio averse iškaldintas Aleksandro Jogailaičio portretas su karūna. Abipus valdovo vaizduojami kariai ir ponai - liudijimas, jog Aleksandro valdymo laikotarpis buvo pažymėtas nuolatinės karinės įtampos, o taip pat ir stiprėjančios ponų valdžios. Viršuje iškaldinti valdovo titulai - „LIETUVOS DIDYSIS KUNIGAIKŠTIS“ ir „LENKIJOS KARALIUS“. Apačioje iškaldintas jo vardas bei gimimo ir mirties metai: „ALEKSANDRAS 1461-1506“.

Medalio reverse mūsų trispalvės vėliavos fone yra vaizduojama senovinė lietuviška moneta, kurioje matyti raitelis su kalaviju rankoje – dabartinio Vyčio pirmtakas. Reversą užbaigia kompozicija iš pagonybės laikus siekiančio baltų simbolio – roželių, kurios nuo seno simbolizavo meilę ir sveikatą. Palei viršutinę briauną nurodyta „LIETUVA“, o apačioje iškaldinti medalio leidimo metai – 2021.


Leidimo metai:

2021

Pavadinimas:     

Aleksandrui Jogailaičiui dedikuotas paauksuotas medalis

Masė:                       

26,5 g

Matmenys:                 

39 mm

Metalas:                        

Varis, dengtas (999/1000) prabos auksu

Nukaldinta:                      

Didžioji Britanija

Aversas:                          

Aleksandro Jogailaičio portretas

Reversas:                        

Trispalvės vėliavos fone vaizduojama senovinė lietuviška moneta bei roželių simbolis 

Kokybė:                       

Semi proof

Tiražas Lietuvoje:            

5000 vnt.


Medalis siunčiamas kartu su numeruotu sertifikatu.


  • Prekės kodas: 2605
  • Prieinamumas: Yra Prekyboje
  • 49.00€
  • Be PVM: 40.50€