Unikali sendinto aukso moneta, dedikuota Pizos bokštui

Unikali sendinto aukso moneta, dedikuota Pizos bokštui

Svarbiausia monetos ypatybė, jog ji yra nukaldinta naudojant ypatingąją ir dar patobulintą Smartminting (Ultra High Relief) technologiją, leidžiančią išgauti analogų neturintį monetos detalių iškilumą bei sukurti itin ryškią miniatiūrą. 

Jos averse bei reverse iškaldintas pakrypęs Pizos bokštas. Monetos briauna apačioje yra suplokštinta, todėl ją galima pastatyti ir detaliai apžiūrėti iškilųjį bokštą iš visų pusių.

Monetos skersmuo – 3 cm, o svoris – viena uncija (31,1 gramą). Ji yra išleista itin mažu, vos 199 vienetų tiražu, taigi tai – tikro kolekcininko vertas egzempliorius!

XII a. Pizos miestas Ligūrijos jūros pakrantėje suklestėjo stipraus laivyno dėka, todėl imta investuoti naujai atsiradusius turtus - statyti įspūdingus statinius. Mieste nuspręsta pastatyti Stebuklų aikštę ir aplink ją išdėstyti Katedrą, varpinę, krikštyklą, kapines. Tuomet būta ambicijų, kad 1173 m. pradėta statyti Pizos varpinė būsianti aukščiausias pastatas pasaulyje, tačiau viskas galiausiai susiklostė kitaip.

Pizos miestas yra įsikūręs pelkėjoje vietovėje, Arno upės žiotyse, tačiau Pizos bokšto architektai to neįvertino ir šešiaaukščiam baltam kolonadų supamam marmuriniam bokštui nesuplanavo pakankamai gilių ir tvirtų pamatų. Klaida paaiškėjo pastačius antrąjį varpinės bokštą - tuomet statinys ėmė svirti į vieną pusę. Statybos kurį laiką su pertrūkiais tęsėsi, klaidas mėginta taisyti, tačiau galiausiai bokšto statybos nutrūko. Nepadėjo ir tai, kad Piza kurį laiką buvo įsitraukusi į karus. 

Įdomu, kad XIII a. bokštas ūmai pakrypo į priešingą pusę - jei iš pradžių jis buvo pasviręs į šiaurę, tai per tolesnes statybas pasislinkus svorio centrui ėmė krypti į pietus. Tęsiantis statyboms, posvyris į pietus nusistovėjo ir išliko iki šių dienų. Bokšto statybos baigtos 1372 m.

Formaliai Pizos bokšto architektu laikomas viduramžių skulptorius Bonanas Pizietis (Bonnano Pisano), tačiau bėgant metams bokšto architektai nesyk keitėsi. 

Pizos bokštas buvo suplanuotas 60 metrų aukščio, bet dabar aukštesnioji cilindro formos bokšto kraštinė siekia maždaug 56,7 m, o žemesnioji - 55,9 m. Jo svoris - 14,500 tonų.

Didžiausią posvyrį (apie 5,5 laipsnio) bokštas buvo pasiekęs 1990 metais. Tuomet buvo skubiai pradėti restauravimo darbai ir posvyris sumažintas maždaug 1,5 laipsnio iki kiek mažiau negu 4 laipsnių. Darbai baigti 2001 m., o 2008 m. nustatyta, kad bokštas jau kurį laiką yra stabilus.

Šiandien bokštas yra nuolat prižiūrimas, saugus ir mėgstamas lankytojų, kurie laipteliais gali užkopti į jo viršūnę. Tiesa, čia įrengti septyni varpai neskamba jau visą amžių - bijoma, jog jų keliamos vibracijos gali vėl išjudinti bokštą.

Be kita ko, Pizos bokštas, o taip pat netoliese esančios katedra, krikštykla, kapinės nuo 1987 m. priklauso UNESCO Pasaulio paveldui. 

Pizos bokštui dedikuotos sendinto aukso monetos averse vaizduojamas karalienės Elžbietos II portretas. Aplink portretą iškaldinti užrašai „ELIZABETH II“ (Elžbieta II) ir „COOK ISLANDS“ (Kuko salos). Apačioje nurodytas monetos nominalas – 250 dolerių. Averso pagrindinis akcentas - itin iškilus pasviręs Pizos bokštas bei fone matomas Pizos katedros siluetas. 

Monetos reverse taip pat dominuoja itin iškilus, detaliai iškaldintas Pizos bokštas bei Pizos katedros architektūriniai elementai fone. Palei viršutinę briauną nurodytas šio architektūrinio paminklo pavadinimas angliškai: „LEANING TOWER OF PISA“. Reverse yra minimas ir bokšto jubiliejus (650 YEARS) bei šią sukaktį žyminčios datos: „1372-2022“.


Pavadinimas:

Unikali sendinto aukso moneta, dedikuota Pizos bokštui 

Leidimo metai:

2022

Masė:                      

31,1 g

Matmenys:                

30 mm

Metalas:                       

Auksas 0.9999

Išleidusi šalis:                     

Kuko salos

Kokybė:                     

Antique finish

Nominalas:           

250 dolerių

Tiražas:           

199 vnt.


  • Prekės kodas: 2797
  • Prieinamumas: Sandėlyje
  • 4 999.00€
  • Be PVM: 4 131.41€