Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui skirtas gryno sidabro medalis

Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui skirtas gryno sidabro medalis

Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas (valdęs 1316-1341) buvo vienas garsiausių Lietuvos valdovų, karvedžių bei diplomatų. 2016 metais minimas jo įžengimo į sostą 700 metų jubiliejus.

Kunigaikštis į istoriją įėjo, nes jo valdymo laikais Lietuva išsiplėtė į Rytus, užimdama naujas dabartinės Baltarusijos bei Ukrainos teritorijas, o tai leido įsitvirtinti kaip svarbiam regiono centrui, įgyti svorio tarptautinėje arenoje. Be to, Gediminas – tai sostinės Vilniaus įkūrėjas, palikęs mums nemarią legendą apie miesto įkūrimą. Jis žymus ir dėl laiškų popiežiui, Vokietijos bei Livonijos miestams, kvietusių riterius bei amatininkus kurtis Lietuvoje.

Vienas įspūdingiausių paminklų šiam valdovui šiandien stovi sostinės Katedros aikštėje, Gedimino kalno papėdėje – šis 1996 metais pastatytas Vytauto Kašubos bei Mindaugo Šnipo monumentas primena ir Vilniaus įkūrimo legendą apie geležinį vilką.

Medalio averso centre iškaldintas šalmą dėvinčio kunigaikščio Gedimino portretas. Greta vaizduojami pasiuntiniai, nešę žinią apie kunigaikštį bei Vilniaus miestą – Gedimino laiškus. Virš valdovo portreto taip pat vaizduojamas geležinis vilkas, primenantis Vilniaus miesto įkūrimo legendą. Užrašas palei medalio briauną lotyniškai skelbia: „GEDEMINNE DEI GRATIA LETPHANORUM RUTHENORUMQUE REX, PRINCEPS ET DUX SEMIGALLIE“ (liet. Gediminas – Dievo malone lietuvių ir rusų karalius, Žiemgalos valdovas ir kunigaikštis). Apačioje taip pat iškaldinti kunigaikščio valdymo metai: 1316-1341.

Medalio reversas atspindi niekada nenutrūkstantį ryšį tarp dabarties ir praeities. Pačiame centre vaizduojamas XIV–XV a. siekiantis Vyčio atvaizdas, o jo fone – XVIII a. raitelis ant žirgo, kuriuo vėliavas puošdavo 1863 m. sukilimo dalyviai. Istorinius Vyčius supa stilizuota saulė, tarp kurios spindulių iškaldintas žodis „LIETUVA“ ir medalio išleidimo metai.


Leidimo metai:

2016

Pavadinimas:     

Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui skirtas sidabro medalis

Masė:                       

31,1 g

Matmenys:                 

39 mm

Metalas:                        

Sidabras (999/1000) 

Nukaldinta:                      

Didžioji Britanija

Aversas:                          

Kunigaikščio Gedimino portretas, nešę laiškus pasiuntiniai bei geležinis vilkas

Reversas:                        

Vyčių ir saulės kompozicija

Kokybė:                       

overseas proof

Tiražas Lietuvoje:            

1000 vnt.


Medalis siunčiamas kartu su numeruotu sertifikatu.


  • Prekės kodas: 2270
  • Prieinamumas: Sandėlyje
  • 104.00€
  • Be PVM: 85.95€