Mikui Petrauskui skirtas gryno sidabro medalis

Mikui Petrauskui skirtas gryno sidabro medalis

Šis medalis priklauso serijai, pavadintai „Lietuvos meno perlai. Atviras genialumas“, ir yra dedikuotas vargonininkui, solistui, dirigentui, pedagogui, kompozitoriui ir pirmosios lietuvių nacionalinės operos kūrėjui Mikui Petrauskui (1873 m. spalio 13 d. - 1937 m. kovo 23 d.) Šiemet minimos jo 85-osios mirties metinės. Kitąmet prisiminsime jo gimimo 150-ąsias metines.

Palūšėje gimęs, vargonininko amato iš tėvo anksti išmokęs M. Petrauskas studijavo Peterburgo konservatorijoje, o 1905 m. grįžęs į Vilnių prisidėjo prie revoliucinės veiklos, organizavo chorus, sukūrė pirmąją lietuvišką operą “Birutė”, kurios premjera įvyko 1906 m. lapkritį. 

Persekiojamas carinės valdžios, 1906 m. emigravo į Šveicariją, o nuo 1907 m. ir iki 1930 m. su pertraukomis gyveno JAV, kur vertėsi įvairia muzikine veikla. Kaune nuolat apsigyveno nuo 1930 m., čia kartu su broliu, operos solistu Kipru Petrausku buvo pasistatęs mūrinį šešiabutį namą. 

Mirė 1937 m. kovo 23 d. Kaune. Iš pradžių pagal savo paties norą palaidotas greta tėvų Dusmenų bažnyčios šventoriuje (Trakų raj.). Vis dėlto sovietinė valdžia 1968 m. mirusį kompozitoriaus brolį Kiprą Petrauską nutarė palaidoti Rasų kapinėse Vilniuje, o 1969 m. šalia perlaidojo ir M. Petrauską.

M. Petrausko kūrybinis palikimas - tai dvi operos (jau minėtoji „Birutė“ ir 1920 m. sukurta „Eglė žalčių karalienė“), 19 operečių, 37 solo dainos, 17 duetų, keletas giesmių, 143 harmonizuotos lietuvių liaudies dainos, keletas kūrinių chorams, pjesių fortepijonui ir smuikui. 

Kompozitoriaus atminimą šiandien įamžina buvusiuose jo namuose įkurtas Miko ir Kipro Petrauskų muziejus. Jo vardu pavadintos muzikos mokyklos veikia Kaune ir Ignalinoje. Paminklai jam stovi Kauno miesto sode, taip pat - gimtojoje Palūšėje.

Medalio averse vaizduojamas Miko Petrausko portretas bei kulminacinė piršlybų scena iš jo kurtos pirmosios lietuviškos operos „Birutė“. Palei briauną iškaldintas menininko vardas, jo gimimo bei mirties datos: „MIKAS PETRAUSKAS“ ir „1873-1937“

Medalio reverse iškaldinta įvairias meno šakas – muziką, dailę, šokį – jungianti kompozicija, kurioje išsiskiria penklinė, natos, dirigento rankos su batuta, dailininko teptukas bei drobė. Apačioje iškaldintas serijos, kuriai priklauso šis atminimo medalis, pavadinimas: „LIETUVOS MENO PERLAI“ ir „ATVIRAS GENIALUMAS“.


 

Leidimo metai:

2022

Pavadinimas:     

Mikui Petrauskui skirtas gryno sidabro medalis

Masė:                       

31,5 g

Matmenys:                 

45 mm

Metalas:                        

Sidabras (999/1000)

Nukaldinta:                      

Didžioji Britanija

Aversas:                          

Miko Petrausko portretas bei operos „Birutė“ scena

Reversas:                        

įvairias meno šakas – muziką, dailę, skulptūrą – jungianti kompozicija

Kokybė:                       

Overseas proof

Tiražas Lietuvoje:            

999 vnt.


Medalis siunčiamas kartu su numeruotu sertifikatu.


  • Prekės kodas: 2779
  • Prieinamumas: Sandėlyje
  • 109.00€
  • Be PVM: 90.08€