„Lituanicos“ skrydžiui per Atlantą skirtas gryno sidabro medalis

„Lituanicos“ skrydžiui per Atlantą skirtas gryno sidabro medalis

Šis atminimo medalis yra skirtas šiemet minimam legendinės „Lituanicos“ skrydžio per Atlantą 90 metų jubiliejui.

Tuomet JAV gyvenę lakūnai ir tautos didvyriais laikomi Steponas Darius ir Stasys Girėnas be sustojimo perskrido Atlanto vandenyną pačių patobulintu lėktuvu Bellanca CH-300 Pacemaker, pavadintu „Lituanica“. 

Anuomet tai buvo tikras perversmas aviacijoje. Be to, šis įvykis suvienijo lietuvius abipus vandenyno.

1933 m. liepos 15 d. „Lituanica“ pakilo iš Niujorko Floyd Bennett oro uosto ir pasuko Niufaundlendo link. Po to sekė skrydis virš Atlanto platybių iki Airijos. Šios dvi atkarpos laikytos sunkiausiomis ir pavojingiausiomis. 

Pasiekę Europos krantus pilotai nusitaikė į Kauno Aleksotą, kur jų jau nekantriai laukė tūkstantinė minia. Vis dėlto čia „Lituanica“ liepos 17-ąją, kaip buvo numatyta, taip ir nepasirodė - lėktuvas sudužo liepos 17 d. 0:36 val. Berlyno laiku Vokietijos Soldino apylinkėse (dabar - Lenkijos teritorija). 

Skrisdama mažame aukštyje „Lituanica“ užkliuvo už medžių viršūnių ir nukrito. Tačiau visos katastrofos aplinkybės tebėra neaiškios. Manoma, jog įtakos lakūnų veiksmams galėjo turėti tamsa ir tai, kad „Lituanica“ neturėjo kuo pasišviesti, audra (nors kai kur tuo abejojama), galimas aviatorių nuovargis ar stresas, galbūt - pilotai pasiklydo.

Kaip bebūtų, po dviejų dienų karstai su Stepono Dariaus ir Stasio Girėno palaikais atvyko į Kauną, kur jie iškilmingai palaidoti Kauno Aukštųjų Šančių kapinėse. 

Atminimo medalio averse yra iškaldinti abiejų pilotų portretai bei pavardės, taip pat garsioji „Lituanica“. Fone - žemėlapis su numatyto maršruto pradžios ir pabaigos miestais - Niujorku bei Kaunu. Užrašas viršuje skelbia „LITUANICOS SKRYDIS PER ATLANTĄ 1933-2023“. 

Reverse iškaldinta lietuvių liaudies šokį „Kepurinė“ šokanti mergina, pasipuošusi tautiniais rūbais. Palei briaunas iškaldinti ornamentai - tai raštai iš mūsų tautinių juostų, kurių audimo tradicijas esame išlaikę iki šių dienų. Tarp šių raštų įkomponuoti ir dešimties mūsų apskričių pavadinimai. Reverso apačioje iškaldintas užrašas - „LIETUVA 2023“.


Leidimo metai:

2023

Pavadinimas:     

„Lituanicos“ skrydžiui per Atlantą skirtas medalis

Masė:                       

31,1 g

Matmenys:                 

39 mm

Metalas:                        

Sidabras (999/1000) 

Nukaldinta:                      

Didžioji Britanija

Aversas:                          

Abiejų pilotų portretai bei „Lituanicos“ atvaizdas

Reversas:                        

Lietuvių liaudies šokį „Kepurinė“ šokanti mergina

Kokybė:                       

Overseas proof

Tiražas Lietuvoje:            

999 vnt.


Medalis siunčiamas kartu su numeruotu sertifikatu.


  • Prekės kodas: 2917
  • Prieinamumas: Sandėlyje
  • 109.00€
  • Be PVM: 90.08€