Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui dedikuotas gryno aukso medalis

Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui dedikuotas gryno aukso medalis

Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas (valdęs 1316-1341) buvo vienas garsiausių Lietuvos valdovų, karvedžių bei diplomatų.

Kunigaikščio valdymo laikais Lietuva išsiplėtė į Rytus, užimdama naujas dabartinės Baltarusijos bei Ukrainos teritorijas, kas leido jai įsitvirtinti kaip svarbiam regiono centrui, įgyti svorio tarptautinėje arenoje. Be to, Gediminas – tai sostinės Vilniaus įkūrėjas, palikęs mums nemarią legendą apie miesto įkūrimą. Jis žymus ir dėl laiškų popiežiui, Vokietijos bei Livonijos miestams, kvietusių riterius bei amatininkus kurtis Lietuvoje.

Vilniaus įkūrimo data laikomi 1323 m., o pirmasis Vilniaus paminėjimas rašytiniuose šaltiniuose siejamas su kunigaikščio Gedimino laiškais. 1322-1325 m. kunigaikščio Gedimino vardu išsiųsta eilė laiškų: Avinjone (Prancūzija) rezidavusiam popiežiui, Vokietijos miestams bei čia įsikūrusioms vienuolijoms, taip pat Gotlandui, Livonijos miestams (dabar Tartu, Talinas, Ryga). Juose valdovas teigė, jog nori gyventi taikoje su krikščionimis, kvietė riterius, o taip pat pirklius, kalvius, račius, balistininkus, kurpius ir kitokius amatininkus su šeimomis atvykti gyventi į Lietuvą, žadėjo paramą čia įsikuriant. 

Laiškai, be kita ko, įrodo kunigaikštį buvus diplomatą, siekusį suartėti su Vakarų Europa, krikščioniškuoju pasauliu. Kadangi Gedimino laiškų originalai neišlikę (išlikę tik jų nuorašai, saugomi Berlyne ir Rygoje), tai neišlikę ir prie jų buvę valdovo antspaudai. Tačiau išlikę jų aprašai, iš kurių turime žodinį kunigaikščio Gedimino portreto aprašymą, o iš jo savo ruožtu žinome kunigaikštį buvus ilgaplaukį. Kitų autentiškų šio valdovo portretų nėra. 

Medalio averso centre iškaldintas šalmą dėvinčio kunigaikščio Gedimino portretas. Greta vaizduojami pasiuntiniai, nešę žinią apie kunigaikštį bei Vilniaus miestą – Gedimino laiškus. Virš valdovo portreto taip pat vaizduojamas geležinis vilkas, primenantis Vilniaus miesto įkūrimo legendą. Užrašas palei medalio briauną lotyniškai skelbia: „GEDEMINNE DEI GRATIA LETPHANORUM RUTHENORUMQUE REX, PRINCEPS ET DUX SEMIGALLIE“ (liet. Gediminas, Dievo malone lietuvių ir rusų karalius, Žiemgalos valdovas ir kunigaikštis). Apačioje taip pat iškaldinti kunigaikščio valdymo metai: 1316-1341. 

Medalio reverse vaizduojamas Lietuvos žemėlapis su užrašu „LIETUVA ŠIRDYJE“. Žemėlapį širdies formoje įrėmina stiprybę bei ištvermę simbolizuojančių ąžuolo lapų bei gilių kompozicija, mat kur bebūtume ar kur benukeliautume, gimtinė visuomet lieka kiekvieno iš mūsų širdyje.
Leidimo metai:

2022

Pavadinimas:     

Gediminui dedikuotas aukso medalis  

Masė:                       

0,5 g

Matmenys:                 

11 mm

Metalas:                        

Auksas (999/1000) 

Nukaldinta:                      

Didžioji Britanija

Aversas:                          

Kunigaikščio Gedimino portretas, nešę laiškus pasiuntiniai bei geležinis vilkas 

Reversas:                        

Ąžuolo lapų bei gilių kompozicija, širdies formoje įrėminanti Lietuvos žemėlapį

Kokybė:                       

Proof like

Tiražas Lietuvoje:            

1000 vnt.


Medalis siunčiamas kartu su numeruotu sertifikatu.


  • Prekės kodas: 2706
  • Prieinamumas: Sandėlyje
  • 134.00€
  • Be PVM: 110.74€