Kaziui Griniui dedikuotas paauksuotas medalis

Kaziui Griniui dedikuotas paauksuotas medalis

Kazys Grinius (1866–1950) – gydytojas, politikas, visuomenininkas, knygnešys, Lietuvos Respublikos Ministrų kabineto vadovas ir valstybės prezidentas.

Iš neturtingo ūkininko šeimos kilęs K. Grinius nuo vaikystės pasižymėjo polinkiu į mokslus. Namie išmokęs skaityti, rašyti ir skaičiuoti jis baigė pradžios mokslus, o sulaukęs 12 metų įstojo į Marijampolės gimnaziją. Čia jį įtraukė tautinio atgimimo veikla, užsimezgė pažintys su išsilavinusiais ir pažangiais lietuviais, gimė susidomėjimas gimtąja kalba ir kultūra.

Baigęs medicinos mokslus Maskvoje K. Grinius grįžo į Lietuvą, Marijampolėje atidarė privatų gydytojo kabinetą. Daugelį metų darbą derino su visuomenine veikla, dėl tautinių pažiūrų ne kartą atsidūrė kalėjime.

Pirmojo pasaulinio karo metais K. Grinius pasitraukė į Rusiją, vėliau – į Prancūziją. Grįžęs Lietuvon įsitraukė į politinę veiklą, kelis kartus buvo išrinktas į Seimą, vadovavo Ministrų kabinetui. 1926 m. Kazį Grinių Seimas išrinko Lietuvos Respublikos prezidentu. Pareigų teko atsisakyti vos po pusmečio, įvykus gruodžio 17 d. perversmui. Tautininkų nušalintas K. Grinius pasitraukė iš politikos, atsidavė visuomeninei ir intelektualinei veiklai. Kilus Antrajam pasauliniam karui pasitraukė į Vakarus. K. Grinius mirė Čikagoje, JAV, o 1994 m. jo palaikai perkelti į gimtinę.

Medalio averse vaizduojamas prezidento Kazio Griniaus portretas. Fone matyti Kauno bokštai. Kairėje pusėje iškaldintas užrašas „KAZYS GRINIUS 1866–1950“.

Reverse vaizduojami simboliniu istorijos ratu judantys skirtingų epochų Vyčiai. Medalio centre iškaldintas vienas seniausių žinomų Vyčių, naudotas kunigaikščio Vytauto. Viršuje vaizduojamas XIV a. pabaigos herbo raitelis, o kairėje – Jogailos laikotarpiu naudotas Vytis. Apačioje iškaldintas XV a. pabaigos kardinolo Frederiko Jogailaičio kryžiaus raitelis. Dešinėje pusėje vaizduojamas nuo XX a. valstybinėje simbolikoje naudojamas Vytis. Šią Vyčių kompoziciją, pasitelkęs istoriniuose dokumentuose užfiksuotus raitelių pavidalus, sukūrė žymus skulptorius Algirdas Bosas.


Leidimo metai:

2013

Pavadinimas:     

Kaziui Griniui dedikuotas paauksuotas medalis

Masė:                       

28 g

Matmenys:                 

39 mm

Metalas:                        

sidabruota bronza, padengta 24 karatų auksu

Nukaldinta:                      

North America monetų kalykla (JAV)

Aversas:                          

Kazio Griniaus portretas

Reversas:                        

skirtingų epochų Vyčio simbolis

Kokybė:                       

blizgus paviršius, matinis reljefas (proof-like)

Tiražas Lietuvoje:            

5000 vnt.


Medalis siunčiamas kartu su numeruotu sertifikatu.


  • Prekės kodas: 2156
  • Prieinamumas: Sandėlyje
  • 49.00€
  • Be PVM: 40.50€