Karalienei Mortai skirtas gryno sidabro medalis

Karalienei Mortai skirtas gryno sidabro medalis

Karalienė Morta (1210-1263 m.) į mūsų šalies istoriją įėjo visų pirma kaip Lietuvos didžiojo kunigaikščio bei karaliaus Mindaugo (valdžiusio 1236-1263 m.) žmona. 

Apkrikštytas Mindaugas bei jo žmona Morta vainikuoti Lietuvos karaliumi bei karaliene 1253 m. liepos 6 d.

Lietuvos istorijoje nėra daug ryškių moterų, ypač ankstyvaisiais valstybės kūrimosi šimtmečiais. Seniausioji istorija buvo karų ir žygių laikotarpis, todėl iš moterų į istorijos puslapius pateko daugiausia valdovų žmonos, o daugeliu atveju iki mūsų dienų išlikę tik jų vardai. Todėl įstabu bei reikšminga, kad iš rašytinių istorinių šaltinių galime spręsti karalienę Mortą buvus mylinčią, mylimą, o kartu ir įtakingą sutuoktinę, turėjusią savo nuomonę bei nebijojusią jos reikšti.

Karalienės Mortos atminimą šiandien įamžina jos vardo premija darbščiausiems, kūrybingiausiems bei talentingiausiems Lietuvos vaikams už pasiekimus muzikos, dailės, teatro, literatūros bei kitose meno srityse. Premija teikiama kasment liepos 6-ąją, Valstybės dieną. 

Tuo tarpu Agluonoje, Latvijoje, neseniai pastatytas paminklas įamžinantis visą karališką šeimą – Mindaugą, besilaukiančią Mortą bei ūgtelėjusį pirmąjį jų sūnų Ruklį. Spėjama, jog Morta galėjo būti kilusi iš šių apylinkių, tačiau tai tik viena iš teorijų.

Karalienei Mortai dedikuoto medalio averse iškaldintas tradicinių lietuviškų raštų apdaru pasipuošusios vienintelės Lietuvos karalienės Mortos portretas. Mortos Mindaugienės galvą puošia karūna su karališkosiomis lelijomis. Palei briaunas iškaldintas užrašas „Karalienė Morta“, o apačioje nurodytos jos gimimo bei mirties datos „1210-1263“.

Medalio reverse iškaldintas stiprybės simbolis – didžiulis lapotas ąžuolas. Prie jo šaknų glaudžiasi senovinis Vyčio simbolis. Šis Vytis, kuris yra Vytauto Didžiojo antspaudo fragmentas, yra reikšmingas, nes būtent XIV a. pabaigoje-XV a. pradžioje Vytis pradėtas suvokti kaip visos Lietuvos herbas, o ne tik valdovo simbolis. Averso apačioje, palei medalio briauną iškaldinta „LIETUVA 2017“.Leidimo metai:

2017

Pavadinimas:     

Karalienei Mortai skirtas sidabro medalis

Masė:                       

31,1 g

Matmenys:                 

39 mm

Metalas:                        

Sidabras (999/1000) 

Nukaldinta:                      

Didžioji Britanija

Aversas:                          

Karalienės Mortos portretas

Reversas:                        

Lapotas ąžuolas bei senovinis Vyčio simbolis

Kokybė:                       

Overseas proof

Tiražas Lietuvoje:            

1000 vnt.


Medalis siunčiamas kartu su numeruotu sertifikatu.


  • Prekės kodas: 2315
  • Prieinamumas: Sandėlyje
  • 109.00€
  • Be PVM: 90.08€