Jonui Karoliui Chodkevičiui dedikuotas gryno sidabro medalis

Jonui Karoliui Chodkevičiui dedikuotas gryno sidabro medalis

Šis medalis yra skirtas viduramžių didikui ir karvedžiui Jonui Karoliui Chodkevičiui (1561 m. - 1621 m. rugsėjo 24 d.), kurio pergalėmis kadaise žavėtasi visoje Europoje.

Šiemet yra minimos J. K. Chodkevičiaus 460-osios gimimo ir 400-osios mirties metinės. Kai kur nurodoma, jog J. K. Chodkevičius gimė 1560 m., tačiau, Kretingos muziejaus duomenimis, lenkų tyrinėtojai nustatė, kad 1560 m. gimė metais vyresnysis Jono Karolio brolis Aleksandras.

Iš kilmingos ir turtingos giminės kilęs J. K. Chodkevičius gavo gerą išsilavinimą, o nuo maždaug 1595 m. atsidėjo karinei tarnybai ir ėmė sparčiai kopti karjeros laiptais. Pasižymėjęs karinėse ekspedicijose Ukrainoje ir Moldavijoje, J. K. Chodkevičius 1600 m. gavo lauko etmono, o po sėkmingų karų su švedais Livonijoje - dar ir Lietuvos didžiojo etmono buožę 1605 m.

Žemes Kretingoje valdęs, šias apylinkes savo tėvonija laikęs, čia bažnyčią ir vienuolyną pastatęs, o taip pat Kretingai Magdeburgo teisę išrūpinęs J. K. Chodkevičius nuo 1599 m. buvo Žemaičių seniūnas, o nuo 1616 m. - Vilniaus vaivada.

Kone svarbiausia jo pergalė - tai su Žalgirio mūšiu kartais palyginamas Salaspilio mūšis Latvijoje 1605 m. rugsėjo 27 d. Po šio mūšio, per kurį J. K. Chodkevičiaus vadovaujamiems lietuviams su nedidelėmis pajėgomis ir menkais nuostoliais pavyko nuo kur kas galingesnių švedų apginti Rygą, karvedys tapo gyva legenda, jo vardas nuskambėjo plačiai Europoje.

J. K. Chodkevičius mirė 1621 m. rugsėjo 24 d. Chotyno pilyje Ukrainoje nuo čia vykusiame mūšyje patirtų sužalojimų ar nuo netikėtos ligos. Čia jis vadovavo ATR kariuomenei, kuri sėkmingai atrėmė puolančią Turkijos kariuomenę.

J. K. Chodkevičiaus palikimo ženklų šiandien gausu Kretingoje, didysis etmonas netgi kartais pavadinamas miesto įkūrėju, čia stovi jam skirtas paminklas.

Medalio averse yra iškaldintas Jono Karolio Chodkevičiaus portretas su didžiojo etmono buože. Portretą įrėmina dviejų raitelių, vadinamųjų sparnuotųjų husarų, kompozicija, primenanti ir įamžinanti J. K. Chodkevičiaus karvedžio talentą ir šlovę. Čia taip pat iškaldintas didiko vardas „JONAS KAROLIS CHODKEVIČIUS“, taip pat jo gimimo ir mirties datos „1561-1621“.

Medalio reverse mūsų trispalvės vėliavos fone yra vaizduojama senovinė lietuviška moneta, kurioje matyti raitelis su kalaviju rankoje – dabartinio Vyčio pirmtakas. Reversą užbaigia kompozicija iš pagonybės laikus siekiančio baltų simbolio – roželių, kurios nuo seno simbolizavo meilę ir sveikatą. Palei viršutinę briauną nurodyta „LIETUVA“, o apačioje iškaldinti medalio leidimo metai – 2021.


Leidimo metai:

2021

Pavadinimas:     

Jonui Karoliui Chodkevičiui dedikuotas gryno sidabro medalis

Masė:                       

31,1 g

Matmenys:                 

39 mm

Metalas:                        

Sidabras (999/1000) 

Nukaldinta:                      

Didžioji Britanija

Aversas:                          

Jono Karolio Chodkevičiaus portretas dviejų raitelių fone

Reversas:                        

Trispalvės vėliavos fone vaizduojama senovinė lietuviška moneta bei roželių simbolis 

Kokybė:                       

Overseas proof

Tiražas Lietuvoje:            

1000 vnt.


Medalis siunčiamas kartu su numeruotu sertifikatu.


  • Prekės kodas: 2635
  • Prieinamumas: Sandėlyje
  • 109.00€
  • Be PVM: 90.08€