Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II atminimui dedikuota sidabrinė moneta

Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II atminimui dedikuota sidabrinė moneta

Ilgiausiai istorijoje valdžiusi britų monarchė soste išbuvo 70 metų ir 214 dienų. 1926 m. balandžio 21 d. gimusi Elžbieta II į sostą įžengė po tėvo, karaliaus Jurgio VI (George VI), mirties 1952 m. vasario 6 d., buvo iškilmingai karūnuota 1953 m. birželio 3 d., o mirė 2022 m. rugsėjo 8 d. popietę Škotijos Balmoralo pilyje.

Šviesiam karalienės atminimui dedikuota sidabrinė moneta yra maždaug 38,61 mm skersmens ir sveria vieną unciją (31,1 gramą). Monetos pasaulinis tiražas yra 25 000 vienetų.

Būsimoji karalienė gimė kaip Elizabeth Alexandra Mary Windsor Londone, tuometinio Jorko hercogo bei jo žmonos Elizabeth Bowes-Lyon šeimoje. Jos tėvas į sostą atėjo 1936 m., kuomet jo vyresnysis brolis atsisakė karūnos. Taip dešimtmetė mergaitė tapo sosto įpėdine, o sulaukusi 25-erių - karaliene.

„Aš pareiškiu jums visiems, kad visas mano gyvenimas, nesvarbu, ilgas ar trumpas, bus skirtas tarnybai jums“ – taip dar 21-erių Elžbieta pareiškė Tautų Sandraugai per radijo transliaciją iš Keiptauno. 

„Visą savo gyvenimą ir iš visos širdies stengsiuosi būti verta jūsų pasitikėjimo“, - Elžbieta pasakė 1953-ųjų radijo transliacijoje, skirtoje paminėti tiesiogiai per televiziją transliuotą jos karūnavimo ceremoniją.

Šios dvi citatos turbūt geriausiai nusako velionę monarchę bei jos vykdytą misiją. Niekuomet asmeninės nuomonės viešai nereiškusi, beveik niekuomet interviu nedalinusi ir niekuomet niekuo nesiskundusi Elžbieta II pavyzdingai ėjo savo pareigas ir buvo tarsi nepajudinama uola greitai besikeičiančiame pasaulyje. 

Apžvalgininkai šiandien pripažįsta, jog karalienė beveik nedarė politinių klaidų ir sugebėjo išlikti populiari bėgant metams. Per ilgus karaliavimo metus ji dirbo su 15 britų premjerų, o paskutiniąją - Liz Truss paskyrė likus vos dviems dienos iki savo mirties. 

Reikšdami užuojautą dėl karalienės mirties JAV prezidentas Joe Bidenas su žmona pareiškė, kad karalienė buvo daugiau nei monarchė, ji „apibrėžė visą erą“ (angl. defined an era). Kanados premjeras Justin Trudeau teigė, kad ji visuomet bus „prisimenama ir branginama dėl savo išminties, užuojautos ir šilumos“. Indijos premjeras Narendra Modi nurodė, kad karalienė įkūnijo „orumą ir padorumą“.

Averse vaizduojamas tradicinis ant monetų lig šiol naudotas karalienės Elžbietos II portretas šonu. Aplink portretą iškaldinti užrašai „ELIZABETH II“ (Elžbieta II) ir „COOK ISLANDS“ (Kuko salos). Apačioje taip pat nurodytas monetos nominalas – 5 doleriai.

Sidabrinės monetos reverse taip pat iškaldintas besišypsančios karalienės Elžbietos II portretas. Palei briauną iškaldintas užrašas: „IN MEMORIAM QUEEN ELISABETH II“ (liet. Karalienės Elžbietos II atminimui). Greta taip pat iškaldintos karalienės gimimo ir mirties datos: 1926 m. balandžio 21 d. bei 2022 m. rugsėjo 8 d.


 

Leidimo metai:

2022

Pavadinimas:     

Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II atminimui dedikuota sidabrinė moneta

Masė:                       

31,1 g

Matmenys:                 

38,61 mm

Metalas:                        

Ag .999

Šalis leidėja:                      

Kuko salos

Nominalas:                          

5 doleriai

Kokybė:
proof

Tiražas:                    

25000 vnt.

Papildoma informacija:            

Moneta siunčiama kartu su sertifikatu ir įpakuota į jai skirtą dėžutę.
  • Prekės kodas: 2760
  • Prieinamumas: Sandėlyje
  • 149.00€
  • Be PVM: 123.14€